Przydatne apki na telefon

dwie połówki awokado, akwarela

Jak widać nie zawsze łapią mnie głębokie życiowe rozkminy i czasem mam ochotę napisać o czymś przyziemnym - ale również życiowym! ;) Już od dłuższego czasu chciałam się podzielić z Wami aplikacjami, które sprawdzają się w mojej codzienności. Początkowo miał to być post na IG, ale stwierdziłam, że taki luźny wpis przyda się i tutaj.

A więc, nie przedłużając, prezentuję listę aplikacji na telefon, z których regularnie korzystam. Są to apki na Android, ale myślę, że przynajmniej część z nich jest dostępna również w iOS. Pomijam oczywiście takie aplikacje social mediów czy bankowości, których też używam na co dzień, ale te każdy zna i nie ma sensu o nich pisać. Skupię się na takich moich ułatwiaczach życia.

1. Notatki

Na pierwszy ogień idzie najbardziej podstawowe narzędzie. Nie mam tu na myśli żadnej konkretnej aplikacji, ale jakąkolwiek, która pozwoli na tworzenie notatek z tytułami i checklist - to bardzo ułatwia życie na zakupach czy gdy chcesz coś zapamiętać, a nie masz przy sobie nic oprócz telefonu. Razem z kalendarzem są to takie narzędzia, które pomagają mi trzymać głowę na karku, gdy nie mam przy sobie papieru (bo na dłuższą metę wolę jednak notesy i kalendarze w wersji papierowej).

2. Mindy

Testowałam wiele aplikacji do medytacji i treningu uważności - ta sprawdza mi się najlepiej. Ma wiele zalet: jest w języku polskim, lektorzy mają bardzo przyjemny i naturalny głos, mimo że oczywiście jest płatna wersja premium, to ta darmowa dostarcza i sporo ciekawych sesji. Sesje są krótkie i rzeczowe, podzielone na treningi np. tygodniowe. Mindy wydaje mi się odpowiednikiem angielskiej apki Headspace, której darmowa wersja zawiera niestety tylko kilka materiałów. Ponadto podoba mi się ujęcie, w którym prowadzący widzą trening uważności - pod kątem typowo psychicznym. Piszę o tym, bo w temacie tego typu medycji łatwo o przejście do aspektu duchowego (szczególnie religii Wschodu), czego zupełnie nie szukam, robiąc trening. Mindfulness powinien odnosić się tylko do psychiki i pomagać uzyskać skupienie i akceptację chwili.

3. Fixly

Aplikacja, na której ogłaszają się fachowcy od remontów oraz osoby, które ich szukają. Nie trzeba szukać w necie numerów, potem dzwonić, dogadywać się i liczyć, że znajdzie się termin na szybciej niż za pół roku. Wystarczy zalogować się, wybrać usługę remontową, którą chce się mieć wykonaną, czas w jakim ma być zrobiona i czekać, aż fachowcy sami się odezwą! Ja dzięki tej aplikacji załatwiłam remont balkonu od wrzucenia ogłoszenia do zakończenia prac w niecałe dwa tygodnie. Usługodawcy mają swoje profile, na których ludzie oceniają ich pracę, więc jest spore prawdopodobieństwo, że trafi się na osobę, która wykona remont dobrze. W ciągu 10 minut od wrzucenia ogłoszenia odezwało się do mnie ośmiu usługodawców. Polecam!

4. PlantNet i PictureThis

Przydatne aplikacje dla fanów roślin. Pierwsza z nich pomaga zidentyfikować roślinę po zrobieniu zdjęcia jej liścia, kwiatu, owocu, kory czy całości. Druga działa na podobnej zasadzie, ale ma za zadanie zdiagnozować, z jakiego powodu marnieją nasze domowe rośliny doniczkowe. Oprócz automatycznej diagnozy, można także poprosić o dodatkową diagnozę rzeczywistych użytkowników i dowiedzieć się, co robić, by roślinka odżyła.

5. CycleDroid

Licznik prędkości, przemierzonych kilometrów, czasu treningu oraz wielu innych parametrów. Dodatkowo pokazuje mapę zrobionej trasy. Przydaje mi się na wycieczkach rowerowych - pomiary są całkiem dobre, jest też prosty w obsłudze.

6. Aplikacje, które pomagają mi w pracy nad blogiem i social mediami

 • Canva - program umożliwiający tworzenie szybko i w prosty sposób pięknych grafik. Daje spore możliwości i jest intuicyjny. Ma też dużą bazę szablonów, w których można podmienić każdy element i kolor. Bardzo sprawdza mi się w codziennej pracy

 • Background Eraser - apka do szybkiego i bezproblemowego usuwania tła z obrazów ręcznie lub automatycznie; bardzo dobrze wychwytuje tło

 • Just Palette - pomaga dobrze dobierać do siebie kolory; tworzy palety czterech pasujących do siebie kolorów wraz z ich kodami HEX i RGB. Każdy kolor można zablokować i dopasować do niego inne; można również wybrać, czy chcemy paletę w ciepłych, chłodnych kolorach, czy monochromatyczną. Narzędzie przydatne w tworzeniu identyfikacji wizualnej czy też do zwykłej inspiracji

 • YouCut - Video Editor - prosty i intuicyjny edytor filmików, zawierający całkiem sporo ciekawych funkcji; wystarczający dla amatorów takich jak ja

 • Rozdzielacz wideo - bardzo pomocna apka przy nagrywaniu filmików na InstaStories; za jej pomocą można podzielić dłuższy filmik na kilka odcinków trwających dowolną ilość czasu

ozdobna linia roślinna, akwarela

To tyle ode mnie. Być może któraś z wymienionych aplikacji Wam się przyda i nieco ułatwi lub ubarwi Waszą codzienność :)

Ściskam
Kasia

4 comments

 1. Ten wpis to pragmatyczne złoto :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Wpis bardzo przydatny. :) Dzięki niemu kilka apek przybyło na moim telefonie... ;)

  OdpowiedzUsuń